Haber

TBMM Genel Kurulunda “bant daraltma” tartışması

TBMM Genel Konseyinde, İstanbul Beyoğlu’ndaki terör saldırısının ardından sosyal medyaya yönelik uygulanan “bant daraltma” konusunda AK Parti ve CHP milletvekilleri arasında tartışma yaşandı.

Genel Kurulda, gündem dışı konuşmalardan sonra grup başkanvekilleri yerlerinden söz aldı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, İstiklal Caddesi’nde gerçekleştirilen terör saldırısını hatırlatarak, “Bu saldırı bize Türkiye’nin güvenlik mimarisinin altındaki dinamitin, iktidar tarafından teşvik edilen kontrolsüz göç politikası olduğunu bir kez daha gösterdi.” dedi.

Suriye, Irak, İran, Afganistan, Pakistan ve Afrika mahreçli kaçak göç akımları sonucunda Türkiye’ye gelen sığınmacıların, ülkeyi “hendek ülke” haline getirdiğini söyleyen Dervişoğlu, “AK Parti iktidarı ‘hicret’ ve ‘ensar’ adı altında milyonlarca sığınmacı ve kaçak göçmeni elek haline getirdiği sınırlardan içeri aldı, bu da yetmezmiş gibi Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçmelerine müsaade etmedi.” diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin (KKTC), Türk Devletleri Teşkilatına gözlemci üye olmasının ardından, Avrupa Birliği Dış İlişkiler Ofisinin, “kararın hüzün verici” olduğunu açıkladığını, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price’ın ise “kararı reddettiklerini” belirttiğini hatırlattı.

Güney Kıbrıs Rum Kesimini oldubittiye getirerek Avrupa Birliğine üye yapanların, Türk dünyasının ayrılmaz parçası olan KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatına gözlemci üye olmasından rahatsızlık duyduğunu belirten Bülbül, “Gelinen kademede Kıbrıs’ta iki devletli çözümün tek çare olduğu görülüyor. Kıbrıs Türklüğü, hak ve menfaatlerini uluslararası her alanda savunmayı gayret ve cesaretle sürdürüyor. Bu kapsamda KKTC’nin attığı legal adımlar kimi Rum yanlılarını da doğal olarak telaşlandırıyor. Bu açıklamaları şiddetle reddediyoruz.” diye konuştu.

“Terör saldırısının aydınlığa kavuşması gerekiyor”

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, İstanbul Beyoğlu’ndaki terör saldırısının aydınlığa kavuşması gerektiğini söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Suriye uyruklu terörist Ahlam Albashır’ın Afrin’den ülkeye kaçak şekilde girdiğini söylediğini hatırlatan Beştaş, “Komşuları Albashır’ı tanıdıklarını ve 1 yıldır aynı tekstil atölyesinde çalıştığını söylüyor. Soylu, ısrarla kaynağı Afrin ve Kobani olarak açıkladı. Bu, sınır ötesine yönelik bir operasyona hazırlık mı?” diye konuştu.

Şırnak Valisi Osman Bilgin’in, “MHP Güçlükonak İlçe Başkanı Mehmet Emin İlhan adına kayıtlı telefon hattı kullanılarak İstanbul’daki terör saldırısını gerçekleştiren teröristle görüşme yapıldığı” argümanını yalanladığını hatırlatan Beştaş, “Vali, gizli bir soruşturmada şüpheli sıfatıyla ifadesi alınan bir şahsı korumak için savcı yerine geçiyor. Bu, valinin işi mi?” diye sordu.

Bunun üzerine kelam alan MHP Küme Başkanvekili Bülbül, Beştaş’a, “Bu konuda çok ciddi dezenformasyon yapılınca, bölgesel anlamda da doğabilecek bazı sonuçları ve sıkıntıları bertaraf etmek için değerlendirilebilecek bir açıklamanın Valilik, mülki idare tarafından yapılması son derece isabetli.” karşılığını verdi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, İstanbul Beyoğlu’ndaki terör saldırısının bütün kodlarının çözülmesi gerektiğini belirterek, “Bu terörist, hangi terör örgütüne mensup? Bu, kafalarda muamma. Devlet bir açıklama yaptı ama kamuoyu pek tatmin olmamış gibi duruyor. Bunun aydınlanması lazım.” dedi.

Terör örgütlerinin yapamadığını hükümetin yaptığını savunan Altay, “Bir mühlet yayın yasağını anlarım. Bant daraltmak, interneti kapatmak ne? Çapulcu terör örgütlerinin beceremediğini hükümet becerdi. Herkes bir panik havası yaşadı.” diye konuştu.

“Haksız ve yersiz bir itham”

AK Parti Küme Başkanvekili Bülent Turan, Altay’a, “Sayın Altay gibi tecrübeli bir siyasinin, ısrarla ‘açıklama yapıldı lakin başlar çok karıştı’ tarzı yaklaşımını şaşkınlıkla takip ettim. Kafanız karışmaya ne kadar meraklı.” karşılığını verdi.

Terör saldırılarının ilk kez yaşanmadığını belirten Turan, “Terör örgütünün adını anmaya hazır bir haliniz yok. Meseleye ‘kafalar karışık’ halinde yaklaşılıyor. Önümüzde dağ üzere duran terör sorunu var fakat daha büyük dağ üzere bu devletin kararlı duruşu, yürüyüşü var. Güvenlik güçlerimizin kısa müddet içinde tüm adımları atıp failleri, faillere yol verenleri yakalamasından gurur duyuyoruz. Doğal ki hiç olmasaydı, günahsızlar bu bahiste bedel ödemeseydi.” değerlendirmelerinde bulundu.

Neden bant daraltma uygulandığına yönelik eleştirilere yanıt veren Turan, şöyle konuştu:

“Bu ülkede yaşayan bir vatandaş olarak terör aksiyonundan sonra teröristleri sevindirecek formda parçalanmış cesetler görmek istemiyorum. Devlet, tüm dünyanın yaptığı üzere soğuk akılla davranmış, kısa müddette işe el koymuş ancak bunun yanında internet devam etmiş. Hangi haberi alamadınız da bu eleştiriyi yapıyorsunuz? Bant daraltması süreksiz önlem olarak düşünülen idari bir süreç, tıpkı vakitte mahkemenin kararı. Bu haksız ve yersiz bir itham.

Bant daraltma problemi tüm dünyanın uyguladığı, berbat fotoğrafların, ülkeyi ayağa kaldıracak ağır ithamların, toplumumuzun kimi toplumsal bölümlerini itham eden toplumsal paylaşımların durdurulmasına yönelik bir adım. CHP üzere çok esaslı partiden de buna anlayış, hürmet bekleriz. 3-5 gün sürse bir arada karşı çıkalım lakin olayın sıcak olduğu vakitte süreksiz olarak alınan bir önlem. Kaldı ki internetin yasaklanması değil toplumsal medyanın yavaşlatılması kelam konusu.”

Turan, terörle ilgili hiçbir kınama yapmayıp, PKK’yı ağzına almayanların çığlık atarcasına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve hükümete hakaret etmesini ibretle izlediğini söyleyerek, “Bu ülkenin muhalefeti, iktidarı tezkerede askerine sahip çıkarak ‘terörü yerinde kurut’ diye yetki, talimat verdi. Biz de askerimizin hudut içi yahut dışında terörle uğraşından gurur duyduk. Bu yüzden tezkereye ‘evet’ demeyen HDP’nin bu husustaki kızgınlığının bir manası yok.” diye konuştu.

“Bu çeşit imgeleri yayınlamak insan olmamaktır”

CHP Grup Başkanvekili Altay, bant daraltmanın yanlış olduğunu belirterek, “(Hangi haberi alamadın) diyorsunuz, yayın yasağı var, bant daraltılmış, haber alamadım. Bunu savunuyorsunuz. Bant daraltma işlerini seçimlere yönelik bir idman üzere yaptıysanız onu da bilelim lakin buna müsaade etmeyiz.” dedi.

Terör saldırısının amacının, toplumda endişe ve panik yaratmak olduğunu ifade eden Altay, şunları kaydetti:

“Bant daraltma tam da buna imkan sağladı, insanları tasaya sevk etti. Bu tıp imajları yayınlamak insan olmamaktır, bunu kabul ediyorum. Kendini bilen, ahlaklı, namuslu, edepli kimse de bu manzaraları aslında yayınlamaz. Bu millete de biraz güvenmek lazım. Yayınlanmadı mı? Yayınlandı. Bunlarla ilgili de gereğini yaparsın. İki imaj yayınlanacak diye temel hak ve özgürlükleri gasbedemezsin. Temel hak ve özgürlüklerini gasbetmek bu kadar kolay olmamalı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu