Haber

ODMD’den SCT genişletmesi

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD), yeni adıyla ilk kez 2 Aralık 2022 tarihinde Mandarin Oriental Hotel İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında, Ocak-Kasım dönemi otomobil ve hafif ticari araç satış rakamlarını açıkladı. dönem ve yüksek ÖTV oranlarına karşı analiz önerileri.

ODMD, otomotiv sektörünü de değerlendirerek kısa, orta ve uzun vadeli beklentilerini paylaştı.

ODMD Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce, Ocak-Kasım döneminde otomobil ve hafif ticari araç satışlarına ilişkin detaylı bir sunum yaparken, ODMD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Bozkurt, şubenin kısa, orta ve uzun vadeli beklentilerini paylaştı.

ODMD Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce, otomotiv branşında Ocak-Kasım dönemi satış rakamlarını ve detaylı analizleri kamuoyu ile paylaştı. Erce, yılın 11 ayı otomobil ve hafif ticari araç pazarını değerlendirdiği sunumunda, ” Türkiye 2022 yılı Ocak-Kasım döneminde otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,0 azalarak 668 bin 63 adet olarak gerçekleşti. 2022 yılının Ocak-Kasım döneminde otomobil satışları bir önceki yıla göre yüzde 2,4 azalarak 505 bin 886 adet olurken, hafif ticari araç pazarı yüzde 3,4 artarak 162 bin 177 adet oldu.

2021 yılında otomotiv toplam pazarı 772 bin 722 adet ile tamamlandı. Bu veriler otomobil, hafif ticari ve ağır ticari araç satışlarını içermektedir. İç pazarın büyüklüğü ile geleceğe yönelik sağlıklı kararlar almak adına güven ve istikrar ortamı, küresel arenadaki rekabet avantajımızı sürdürmek ve daha da geliştirmek, yeni yatırımları yeni teknolojilerle birlikte ülkemize kazandırmak açısından değerlidir. Bu doğrultuda yeni teknolojileri de dikkate alarak hem altyapı hem de mevzuat düzenlemeleri ile yakın geleceğe hazırlanmalı ve küresel arenada rekabet gücümüzü mutlaka savunmalıyız.”

TürkiyeOtomotiv üretim üssü olma zamanı!”

2022 yılındaki gelişmeleri ve Türk otomotiv sektöründeki kısa, orta ve uzun vadeli perspektifi değerlendiren ODMD Başkanı Ali Haydar Bozkurt, “Kısa vadeli duruma baktığımızda bir süredir dile getirdiğimiz düzenleme 24 Kasım’dan itibaren taban fiyatların güncellenmesi konusunda sektörde uzun bir süredir yer alıyor. Fiyatlardaki artışın etkisi sınırlı kaldı.” dedi.

ODMD Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce & ODMD Yürütme Konseyi Başkanı Ali Haydar Bozkurt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu