Haber

Kulis: Hakan Fidan ve İbrahim Kalın başkan yardımcısı olabilir

Millet İttifakı’nın ortak cumhurbaşkanı adayı olarak CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu, ittifaktaki diğer parti liderleri ile Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ı da cumhurbaşkanı yardımcısı adayları olarak açıklamasının ardından iktidar kanadında 14 Mayıs’ta yapılması beklenen seçim hazırlıkları başladı.

Gazeteci Hande Fırat, Cumhur İttifakı’nın Hüda Par ve Refah Partisi ile uzlaşma sürecinde olduğunu söyledi. Fırat, başkan yardımcılığına Hakan Fidan, İbrahim Kalın ve Mehmet Şimşek’in getirildiğini yazdı.

Fırat’ın yazısının ilgili bölümüBunun gibi:

“Kuliste tartışılan ve beyin fırtınası yapılan bilgileri şu şekilde paylaşabilirim:

-HÜDA-PAR’a belli bir kota verilmesi gündemde.

– MHP’nin bu duruma bir itirazı yok ve MHP’deki genel hava “Asıl mesele seçimi kazanmak”.

– Refah Partisi ile müzakereler devam ediyor. Yakında bir anlaşmaya varılması bekleniyor.

– Ortak liste görüşmeleri MHP ile AK Parti arasında başlamadı. MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin birçok ilde ortak listeyle seçime girmekten çekindiği belirtiliyor.

– Ancak bazı özel illerde özel aday belirlenebileceği belirtiliyor.

-Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önceliği deprem bölgesini ve Türkiye’yi olası afetlere karşı hazırlamak. Bunun için aslında dört koldan da çalışma talimatı verdi.

– Ancak yeni dönemde bazı sürprizlerin olabileceği söyleniyor. AK Parti listelerinde sürpriz isimlerin ve yeni yüzlerin görüleceği bilgisi var.

– Strateji ekibi, parti ve kampanya dairesi beyin fırtınasında, Türkiye’nin öncelikli ihtiyacı doğrultusunda başkan yardımcısı sayısının artırılabileceği değerlendiriliyor.

– Bu bağlamda Türkiye’nin stratejik konumu nedeniyle bir cumhurbaşkanı yardımcısının güvenlikten sorumlu olabileceği ve oburluğunun ekonominin başına gelebileceği belirtiliyor. Hakan Fidan ve İbrahim Kalın konuşulan isimler arasında yer alıyor. Ekonomi için AK Parti içinden ve dışından duyduğum isim Mehmet Şimşek. Cumhurbaşkanı bu konuda henüz son sözünü söylemedi. Ancak yapılan değerlendirmeler bu adımların olumlu olacağını gösteriyor.” (HABER MERKEZİ)

haber-kuluncak.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu