Ekonomi

Altın ve dolar yükselişte! Gözler ABD enflasyonunda

Yarın açıklanacak olan ve altının ve doların seyrini etkileyecek olan ABD enflasyon verileri öncesi altın fiyatları dipten yükselişe geçti. Gram altın yüzde 0,55 yükseldi.

9 Ağustos sabahı ons altın 1930 dolardan alıcı bulurken gram altın 1677 liradan el değiştiriyor.

Güncel altın satış fiyatları:

Çeyrek altın 2837 lira

Yarım altın 5.676 lira

Cumhuriyet altını 11.301 lira

Gremse altını 28.186 liradan satılıyor.

DOLAR 27 TL’Yİ AŞTI!

Bir süredir üzerine çıkamayan ve kalıcı olmayan dolar, 27 TL’nin üzerindeki kalıcılığını koruyarak 27.02 TL’den başlayarak bugüne kadar. Euro 29.6702 TL’den başladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in her mesajında ​​vurguladığı “cari açığın azaltılması” politikalarına ilişkin adımlar atılmaya devam ediyor. Altın, pırlantalı altın ve değerli metallerden oluşan 6 adet ziynet eşyasının ithalatına yüzde 20 oranında ek yükümlülük getirildi. Türkiye 2023 yılında 37 milyar 696 milyon dolar cari açık verdi. Bunun 16,5 milyar doları altın ithalatından kaynaklanıyor. Haziran dönemi cari açık rakamları Cuma günü açıklanacak.

Piyasalar, Fed’in politikalarına taraf olmak için yeterli bilgi olan ABD enflasyonunu bekliyor. Veriler yarın 15:30’da açıklanacak.

“Ekonomi ve İstişare Toplantısı”nda konuşan Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Eylül ayında açıklanacak Orta Vadeli Programın değerli bir işlevi olacağını söyledi. Yılmaz, “Bir yandan ithal ürünleri yurt içinde üretip, diğer yandan daha çok ihraç ederek, sadece mal değil, daha çok hizmet ihraç ederek döviz kazandırıcı faaliyetler geliştirilmelidir.”

Eylül ayında kamuoyu ile paylaşılacak olan Orta Vadeli Programın (OVP) ekonomide öngörülebilirliğin artmasında değerli bir rol oynayacağını belirten Yılmaz, “Girdi maliyetlerini azaltan, ara maliyetleri azaltan ve istihdamı artıran politikaların önemi” arzın enflasyonla ilişkisi bir kez daha vurgulandı.” sözünü kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu