Ekonomi

ASX, 125 milyon dolarlık CHESS takası için TCS ve Accenture ile anlaştı

SYDNEY – Avustralya Menkul Kıymetler Borsası (ASX), yeni bir hisse takas sistemi geliştirmek üzere Tata Consultancy Services (NSE:TCS) ve Accenture (NYSE:ACN) ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Çok yıllı projenin ilk aşamasının 105 ila 125 milyon dolar arasında bir maliyete sahip olacağı iddia edilirken, detaylı tasarım ve paydaş istişarelerinin 2024 yılı başında başlaması planlanıyor.

ASX’in eskiyen Takas Odası Elektronik Alt Kayıt Sistemini (CHESS) değiştirme kararı, 250 milyon dolarlık bir kayıpla sonuçlanan bir blockchain çözümünün uygulanmasına yönelik başarısız bir girişimin ardından geldi. Bu aksaklığa rağmen borsa, iki ana versiyonda mevcut olacak kanıtlanmış bir sistem olan TCS’nin BaNCS platformuyla ilerlemeye devam ediyor. Öncelikle takas hizmetlerine odaklanılacak, daha sonra 2028-2029 yılı ortasında takas hizmetlerinin geliştirilmesi planlanıyor.

ASX CEO’su Helen Lofthouse, geçiş sırasında bölümdeki aksaklıkları en aza indirmenin ve yeni sistemin pazar ihtiyaçlarını karşılamasını sağlamanın önemini vurguladı. ASX, piyasa süreçlerinde herhangi bir kesintiyi önlemek için yeni altyapı tam olarak faaliyete geçene kadar mevcut CHESS sistemini korumayı planlıyor.

Accenture, tüm bileşenlerin birlikte verimli bir şekilde çalışmasını sağlayarak projenin kusursuz entegrasyonunu desteklemek üzere görevlendirildi. Bu işbirliği, Avustralya’nın finansal piyasa altyapısını modernleştirmeyi ve küresel olarak hisse takas sistemleri için yeni bir standart belirlemeyi amaçlıyor.

İlk aşamanın 2026 yılına kadar tamamlanması hedeflenirken, sonraki aşamalara ilişkin mali ayrıntılar 2024 sonrasında yapılacak istişarelerin ardından belirlenecek. ASX, bu kritik yükseltmeyi Avustralya’nın mali ortamındaki paydaşlara fayda sağlamak için titizlikle ve stratejik öngörüyle yürütmeye kararlıdır.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
Başa dön tuşu