Ekonomi

Sudan, Türkiye üzerinden Avrupa pazarına girmeyi hedefliyor

Sudan Hayvancılık Bakanı Hafız İbrahim Abdunnebi, Türkiye’ye et ihraç etmek ve Türkiye üzerinden tüm Avrupa pazarına girmek istediklerini söyledi.

Bakan Abdunnebi, Türkiye’nin Hartum Büyükelçisi İsmail Çobanoğlu’nu başkent Hartum’daki bakanlık binasında kabul etti.

İki ülke arasında hayvancılık alanında iş birliğinin masaya yatırıldığı görüşmede, çıkarların geliştirilmesi konusunda mutabakata varıldı.

Görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Bakan Abdunnebi, “Büyükelçi ile çok verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Görüşmede Sudan Hayvancılık Bakanlığı ile Türkiye Tarım ve Orman Bakanlığı arasındaki işbirliği konularını ele aldık.” söz konusu.

Sudan’ın Türkiye’ye et ihraç etmek istediğini belirten Abdunnebi, “Bu konunun hayata geçmesi için komisyonlar kuruldu. Bunları devreye sokmak için çalışacağız. Türkiye’ye et ihraç etmek istiyoruz ve Türkiye üzerinden tüm Avrupa’ya girmek istiyoruz.” sözlerini kullandı.

Ülkedeki hayvan varlığı 110 milyona yaklaştı

Türk İşbirliği ve Bütünleşme Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) Sudan’da yürüttüğü projelere de övgüde bulunan Bakan, bu tür projelerin ikili ilişkileri büyük ölçüde güçlendirdiğini kaydetti.

Büyükelçi Çobanoğlu, Sudan ile Türkiye arasında hayvancılık alanında işbirliği olanaklarını da değerlendirdiklerini ifade etti.

Çobanoğlu şunları söyledi:

“Sudan ile Türkiye arasında hem tarım hem de hayvancılık alanında çok ciddi bir işbirliği potansiyeli var. Sudan’ın dünyanın gıda sepeti olma ve Afrika’da gıda güvenliğini sağlama hedefi var. Türkiye olarak Sudan’ın bu hedefe ulaşmasına katkı sağlayabileceğimizi düşünüyoruz. .”

Sudan Hayvancılık Bakanlığı ve İstatistik Kurumu’ndan alınan son bilgilere göre, ülkedeki hayvan sayısı 110 milyona yaklaştı.

Doğu Afrika ülkesi Sudan’da 72 milyonu aşkın koyun ve keçi olmak üzere yaklaşık 36 milyon büyükbaş hayvan ve yaklaşık 5 milyon deve bulunmaktadır. Küçükbaş hayvanların 40 milyon 846 bini koyun, 31 milyon 837 bini ise keçi.

haber-golhisar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu