Teknoloji

NASA açıkladı! Uranüs’ün uyduları okyanuslarla kaplı olabilir

ensonhaber.com

1986 yılında Uranüs’ün yakınından geçen Voyager 2 uzay aracının gönderdiği onlarca yıllık verileri inceleyen bilim insanları yeni araştırmalarını yayınladılar.

Söz konusu uydular olan Titania ve Oberon’da yaşamı destekleyen sıcaklıklarda su bulunabileceği belirlendi.

Araştırmada Ariel, Umbriel, Titania ve Oberon uydularında kilometrelerce derinlikte tuzlu su okyanuslarının bulunabileceği belirlendi.

Söz konusu uydular, Güneş sistemindeki okyanus dünyalarının sürekli genişleyen listesine dahil edilmiştir.

NASA’nın Güney Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratuvarı’nda Baş Araştırmacı olan Julie Castillo-Rogez, yeni verilerin 1126 ila 1.600 kilometre çapındaki uyduların sıvı okyanusları destekleyebilecek sıcaklıklara ulaşamayacağı görüşünü değiştirdiğine dikkat çekti.

Uranüs’ün en büyük beş uydusundan sadece Miranda’nın bir okyanus için yeterli ısıyı muhafaza edemeyecek kadar küçük olduğu düşünülüyor.

Yeni kanıt bulundu

Araştırmacılar ayrıca, muhtemelen Ariel’in buzlu volkanlarından yükselen, yüzeye gerçek akış sorunlarını gösteren teleskoplardan elde edilen kanıtları da belirlediler.

Öte yandan bilim insanları, buz devi ve uydularındaki suyun donmasını önleyen ısının kaynağı da dahil olmak üzere çözülmesi gereken daha birçok sorunun olduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu