Haber

İnşaat İşçileri Sıcak Havayla Mücadele Ediyor

Havaların ısınmasıyla birlikte inşaat personelinin emeği… Membranın sıcaklığı 60 dereceye ulaşıyor

EDİRNE – Hava sıcaklığının giderek arttığı ülkemizde inşaat işçileri sıcak havaya rağmen mesailerini güçlü bir şekilde sürdürüyor. Sabahın çok erken saatlerinde işbaşı yapan ve gün boyu çalışan inşaat personelinin imtihanı her gün sıcakla devam ediyor.

Edirne’de sabah saatlerinde mesailerine başlayan inşaat işçileri, sıcakların daha çok hissedildiği öğle saatlerinde çalışmalarına devam ediyor. Havaların sıcak olması nedeniyle dudakları kuruyan ve birbirleriyle sohbet etmekte dahi güçlük çeken işçiler, başlarına şapka ve örtüler takarak kendilerini sıcaktan korumaya çalışıyor. Özellikle inşaatlarda demir bağlayan inşaat işçileri, ısının ellerini yakmaması için eldiven takmaktadır.

“Çocuklarım var, eve ekmek götürmem gerekiyor”

Sıcak soğuk demeden çalıştığını belirten Mahmut Yıldız, “Sıcaklar dışarıda çalışan herkesi etkiliyor. Buraya membran yapıştırmaya çalışıyoruz. Bu sıcaklığa rağmen hak ettiğimizi alamıyorum. Bu tüpün sıcaklığı. ve zar neredeyse 60 derece. 4 çocuğum var, onlara ekmek getirmeye çalışıyorum. Nefes nefese “Bu sıcakta nefes nefese çalışıyorum, bugün burayı bitirmeye çalışıyorum. Çalışmalıyım. Çalışmazsak bir şey olmaz, akşam eve ekmek götürmek zorunda kalırız” dedi.

Sıcakta bile çalışması gerektiğini belirten Halil Bilgiç, “Ekmek davası için çalışmak zorundayız. Başkasına muhtaç olmaktansa çalışmak zorundayız. Membran döşerken sıcakla daha da zor mücadele etmek zorundayız. çünkü temelde çalışıyoruz. 4 çocuğum var. Onlara bakmak zorundayım. 40 derece sıcakta çalışıyoruz. Bir de membran ateşinin ısısı insanları mahvediyor” diye konuştu.

“Isıdan etkilenen sektörlerden biri de inşaat sektörü”

Vücutları ne kadar ısınırsa ısınsın alın teriyle geçimlerini sağladıklarını söyledi. Sıcak havanın zorlayıcı olduğuna değinen Necdet Özer, “Sıcaklardan etkilenen sektörlerden biri de inşaat sektörü. Bu yıl geçen yıla göre daha etkili. Hepimiz dışarıda çalıştığımız için özellikle daha da etkili oluyor. Öğleden sonra çalışmakta zorlanıyoruz, bu bizim işimiz” dedi. .

“Sıcaktan çok muzdaribiz”

İşçilerden Erdal Bektaş, sıcaklığın zaman zaman 40 dereceyi bulduğu ilimizde tüm zorluklara rağmen çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Mesleklerinin çok zor olduğuna işaret eden Bektaş, “Sıcaklar bizi çok etkiliyor, 10 derece arttı. Eskisi gibi değil. Biz çalışmak zorundayız, siz de çalışarak geçineceksiniz. şapka takarak, bol su içerek ve beze sararak sıcağa karşı önlem alın.Öğleden sonra “Özellikle daha fazla etkiler. Bir gölge bulursak, gölgeye kaçmaya çalışırız. Bu şekilde geçimimizi sağlamaya devam ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu