Haber

Bakan Soylu, Düzce’de depreme ilişkin açıklamalarda bulundu Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Düzce’deki zelzelenin akabinde kamu binalarıyla ilgili tespitlerin yapıldığını belirterek, “Kamu binalarında şu anda kayda değer hasar yok. Ufak tefek birtakım çatlakları arkadaşlar ilk andan itibaren tespit etmeye başladı.” dedi.

Beraberindeki Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile zelzelenin merkez üssü Gölyaka ilçesinde esnafı ve AFAD tarafından kurulan çadırları ziyaret eden Soylu, vatandaşlara “geçmiş olsun” dileğinde bulundu.

Soylu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatının bulunduğunu, milleti rahata erdirmeden buradan ayrılmasının mümkün olmadığını, bunun için herkesin elinden geleni yaptığını söyledi.

Milletin de bu kadar büyük külfetle karşı karşıya olmasına karşın müşfik ve anlayışlı olduğunu söz eden Soylu, hasar tespitlerinin yapıldığını, yapılmaya devam edileceğini bildirdi.

Güçlü devlete sahip olduklarını lisana getiren Soylu, “Sadece burada bunu yapıyor değiliz. Pakistan’dan Afganistan’a kadar dünyanın her yerinde bu milletin ortaya koyduğu bu kucaklayıcılığı, kapsayıcılığı, kardeşliği elbette burada devletin hizmetkar olduğu bir anlayışla yerine getirmesi lazım ve yerine getirmeye devam edecek. Bu gece bir kaygı elbette ki var, olacak zira sabaha karşı büyük kaygı yaşandı. Şu anda Çilimli’den Cumayeri’ne, Gölyaka’dan Düzce merkeze kadar çadırlarımız kuruldu, kurulmaya devam edecek. Kim istiyorsa ona yardımcı oluyoruz, milletimizden eksik bırakacağımız hiçbir şey kelam konusu olmaz.” diye konuştu.

“Milletimizin buyruğuna amadeyiz”

Spor salonlarının hepsinin açık olduğuna değinen Soylu, bütün yemek araçlarının, fırınların, lokantaların bulunduğunu, milletin en ufak bir şey ödemesine gerek olmadığını kaydetti.

Soylu, bu travmanın geçmesi için kendilerinin her şeyi üstleneceğini ifade ederek, şunları söyledi:

“1999 ağır bir travmaydı, büyük sarsıntıydı. Oradan buraya kadar Türkiye orada elde ettiği deneyimlerle, orada elde ettiği adımlarla gerçekten büyük işler yaptı. Yüzde 75-80’i yenilenmiş bir yapı stokuyla karşı karşıyayız. Bu bizim için örnektir. Hem kentsel dönüşüm hem yenilenme hem bu yapı stokunun tekrar yeni olması açısından bir örnektir. Demek ki yapılınca oluyor. Bunu Elazığ’da da Malatya’da da Giresun’da da Kastamonu Bozkurt’ta da Van’da da Simav’da da her yerde gerçekleştirdik. Evet zelzele oluyor lakin değerli olan burada bir can kaybıyla karşılaşmamamız. Ani müdahale, anında müdahale, bütün takımların anında müdahalesi… Milletimizin buyruğuna amadeyiz. Gücümüzün yettiği kadar ülkemizin, devletimizin, milletimizin kapasitesiyle bu kadar yapıyoruz. Ben inanıyorum ki bizden sonra gelecek kuşaklar çok daha uygun yapacaklar. Bütün dünyaya örnek halde gerçekleştirecekler.”

Soylu, bir gazetecinin “Deprem Anı Çök-Kapan-Tutun” tatbikatına ilişkin sorusuna, “Kastamonu Bozkurt’ta sel afeti yaşadık. O sel afetinden sonra aldığımız önlemlerle bu yılki Batı Karadeniz sel afetinden daha az maliyetlerle o işin içerisinden çıktık; insan kaybı, mal kaybı da daha az oldu. Yani binlerce otomobil gitmişken, beşerler otomobillerini yükseğe çıkardılar, bedelli eşya ve mallarını selde öbür yere taşıyabilme imkanı sağladılar. Elbette tarımda birtakım hasarlar oldu zira ona yapabilecek çok fazla bir şey kelam konusu değil. Onun için her ikaz, tatbikatın her zihnimizde oluşturacağımız bu işle ilgili önlemin, temkinin elbette yararı vardır.” yanıtını verdi.

“Kamu binalarında şu anda kayda kıymet hasar yok”

Afet bölgesinde bulunan Türkiye’de sel, deprem ve çığla karşılaşabileceklerini dile getiren Soylu, “Onun için biz risklerimizi belirleyeceğiz, risk planlarımızı hazırlayacağız ve ona nazaran önlemleri alacağız. Milletimizi neye hazırlayacağız? Milletimize sel, sarsıntı, orman yangınıyla karşı karşıya kaldığı vakit ne yapması ve hayat kurtaracak hangi birinci adımları atması lazım geldiğini söylemek ödevimizdir ve görevimizdir. Bunu söylemek zorundayız. Birileri egzajere edebilir, viral görüntüler hazırlayabilir, bunların hepsi yapılabilir ancak biz 3 kişinin zihnine bunu sokalım, bize bu kâfi.” ifadesini kullandı.

Okullarda ve yurtlarda çök-kapan-tutun, tahliye ve toplanma yeri tatbikatları gerçekleştirdiklerini belirten Bakan Soylu, şöyle devam etti:

“Bugün Türkiye’de 28 bin toplanma alanı var, bu 3 yıl evvel 8-9 bindi. Neden bugün var? Zira bunun ne olduğunu tatbikatlarda, çalışmalarda, planlamalarda görüyoruz. Bu işin sorumlusuyuz. Yurt, mahalle, kentlerin neresinde olacak; tüm bunları şayet uygun planlarsak hepimiz adımları ona nazaran atarız. Buna kendimizi alıştırmak durumundayız. Her atılan adımın kesinlikle faidesi kelam hususudur. Tekrar geçmiş olsun. Bu akşam inşallah vatandaşlarımızla sabaha kadar hoş halde vakit geçirir, sabah çorbaları birlikte içeriz ve bu türlü bir sarsıntıyla, afetle bir daha karşılaşmamış oluruz. Çocuklarımızın bu travmalarını atlatmaya daima birlikte katkı sağlamış oluruz. Belediye Liderimize da çok teşekkür ediyorum, Allah razı olsun.”

Soylu, bir gazetecinin kamu binalarında ağır hasar olup olmadığına ilişkin sorusuna, şunları kaydetti:

“Kamu binalarıyla ilgili tespitler yapıldı. Kamu binalarında şu anda kayda kıymet hasar yok. Ufak tefek birtakım çatlakları arkadaşlar birinci andan itibaren tespit etmeye başladı. Aslında riskli olan binalarla ilgili Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız gerekli tespitleri yapıyor. İkazları ve alınması gereken önlemleri de ortaya koyuyorlar. Şayet riskli bina kelam hususuysa elbette o binaya girmemek, gerekli tespitleri yapmak ve onunla ilgili gerekli adımları atma bu sürecin içerisindedir.”

Ziyaretlere, MHP Genel Lider Yardımcısı Sadir Durmaz da katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu