Yaşam

Türkiye’de insanların yüzde 63,3’ü akranları tarafından zorbalığa uğradı

Araştırma şirketi Areda Survey tarafından 1.100 kişi ile gerçekleştirilen Akran Zorbalığı Anketi’ne göre, katılımcıların yüzde 63,3’ü çocukken zorbalığa uğradığını belirtti.

Araştırmada, Zorbalık nedir?Sorulduğunda, yanıt verenlerin yüzde 31’i zorbalığı kabul etmeye ve gerçekleştirmeye zorlanmak olarak tanımladı.

“Bir lakap, dışlanma, dargınlık, söylenti…”

Aile Danışmanı-Yazar Hilal Çorbacıoğlu “Takma, dışlama, küsme, söylenti, küfür, özel fotoğraf paylaşma, utandırıcı ve kırıcı mesajlar gönderme, şantaj gibi davranışlardır. Zorba çocuk, kendisinden daha zayıf gördüğü kişiyi sindirmek için güç kullanır. Bir başkasına boyun eğdirmeye çalışan bu çocuklar kendilerine, mağdurlara ve seyirci kalan diğer çocuklara ciddi zararlar veriyorlar.”dedim.

Neye sebep olur?

Çorbacıoğlu, zorbalığa uğrayan çocukların özgüvenlerinin kaybolduğunu, evden çıkmak bile istemeyen çocukların odaklanma, özgüven eksikliği, iştahsızlık, irkilme ve kaygı gibi sorunlar yaşadıklarını söyledi.

Araştırmaya göre aile içi şiddet ve yetiştirilme tarzının nedeni olarak yüzde 39,4 ile dışlanma ya da akran zorbalığı sorunu görüldü.

“Aileler bu durumu destekliyor”

Çorbacıoğlu, araştırmada öne çıkan aile faktörünü belirledi. “Zorbalık davranışını onaylayan ebeveynler bu durumu desteklemektedir. Çocuk duyarsızlığı ve duygusal ihmal tehlikeli sonuçlara davetiye çıkarır.”şeklinde yorumlanır.

Araştırmada akran zorbalığı yaşayıp profesyonel destek almayı düşünenlerin oranı yüzde 45,8 olarak açıklandı.

Profesyonel dayanak değerli

Çorbacıoğlu, son dönemde ruhsal sorunları olduğu için kliniklerin kapılarını çalan çocukların ortak kaygısının akran zorbalığı olduğuna vurgu yaptı.

Aile danışmanı Çorbacıoğlu, ebeveynlerin bu durumdan haberdar olması ve profesyonel destek almaları durumunda çocukların akran zorbalığından kurtulabileceğini belirtti.

1100 kişi katıldı

Areda Survey tarafından 4-9 Ocak tarihleri ​​arasında gerçekleştirilen “Akran Zorbalığı” anketine bin 100 kişi katıldı.

Tüketici eğilimlerini ele alan araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden biri olan CAWI tekniği ile gerçekleştirilmektedir. “Areda Survey’in Profil Tabanlı Dijital Paneli”kullanılarak gerçekleştirilen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu