Haber

Rusya, Obama dahil 500 ABD vatandaşına yaptırım uyguluyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı, aralarında eski ABD Başkanı Barack Obama’nın da bulunduğu 500 ABD vatandaşının yaptırım listesine alındığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ABD’nin Rus yetkililere ve vatandaşlara her zaman yaptırım uyguladığı belirtildi.

Açıklamada, buna cevaben 500 ABD vatandaşı hakkında yaptırım kararı alındığına dikkat çekilirken, söz konusu isimlerin Rusya’ya girişlerinin yasaklandığı belirtildi.

Açıklamada yaptırım listesine alınan 500 kişinin de ismine yer verildi.

Listede, Rusya hakkında yanlış bilgi yaydıkları gerekçesiyle ABD eski Başkanı Obama’nın da aralarında bulunduğu siyasi yetkililer, senato ve kongre üyeleri, uzmanlar ve analistler ile silah sevkiyatı yaptıkları gerekçesiyle savunma alanında faaliyet gösteren şirketlerin yöneticileri yer aldı. Ukrayna’ya

Rusya’ya yönelik herhangi bir “düşmanca” eylemin karşılıksız kalmayacağı vurgulanan açıklamada, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un daha önce New York’ta katıldığı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısı için Rus gazetecilere ABD vizesi verilmediği hatırlatıldı.

Açıklamada, ABD’nin Moskova Büyükelçiliği’nin Rusya’da casusluk suçlamasıyla tutuklanan ABD’li gazeteciyi ziyaret talebinin reddedildiğine değinildi.

habereleskirt.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu