Haber

Kahramanmaraş’ta Deprem Mağduru Yetiştiricileri Ziyaret Eden Ömer Fethi Gürer: “İslahçımızın bölgeden ayrılmaması için destek verilmeli, o desteğin yeri de burası…

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 6 Şubat depreminin merkez üssü Kahramanmaraş’ta çok sayıda hayvanın telef olduğunu belirterek, “Bölgede hayvan popülasyonunda ciddi azalma var. Buradaki yetiştiricimiz bölgeyi terk etmiyor ve bu destekle buranın eski günlerine dönmesi gerekiyor. Bölgede önemli bir kayıp var. Bu da ülkemiz hayvancılığı için risk oluşturmaktadır” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 6 Şubat depreminin merkez üssü Kahramanmaraş’ı ziyaret ederek depremden etkilenen yetiştiricilerle sohbet etti. Bölgedeki durumu değerlendiren Gürer, şunları söyledi:

“Deprem binlerce hayvanın da telef olmasına neden oldu. Ahırlar göç etti. Bazı bölgelerde yıkılan ahır dışındaki hayvanlar da nakledildi. Nakil yapılan yerde hayvanlar birkaç gün sonra ürer ama hayvanlar gergin. İlçe Tarım Müdürlüğü de telef olan hayvanlar için tespitler yapıyor ama şu an için bir uygulama yok.Bu telef olan hayvanların tespit edilip yetiştiricilerimizin mutlak surette desteklenmesi gerekiyor.Çok sınırlı da olsa yem desteği geldi.Fakat bu da yetmez.Bu değerli hayvanların birçoğunun yavruları olacaktı ama bu süreçteki gerginlikten dolayı bazıları yavrularını dökmeye başladı.Birkaç hayvan da “Maalesef öldü. Durum böyle olunca da bölgedeki hayvan sayısında ciddi bir azalma oluyor. Kıymetli yetiştiricimizin bölgeden ayrılmaması için bir zemin oluşturulmalı ve o takviye ile burası eski günlerine dönmelidir. Bölgede değerli bir kayıp var. Bu da ülkemiz hayvancılığı için risk oluşturmaktadır. Hem yetiştiriciler desteklenmeli hem de bununla ilgili kayıplar mutlaka karşılanmalıdır.”

habermucur.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu