Haber

İmamoğlu: Değişmeyen muhalefet, iktidarı değiştirmekte zorlanacak

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Haliç Kongre Merkezi Galata Salonu’nda düzenlenen ‘İstanbul’a 4 Yıl Hizmet Sunumu’ programında 4 yıllık görev süresinde neler yaptığını anlattı. İmamoğlu’nun cumhurbaşkanlığı döneminde İstanbul’da yapılan hizmetleri anlatan 425 sayfalık kitap gazetecilere dağıtıldı.

Programa çok sayıda belediye başkanı ve milletvekili katıldı. İmamoğlu, programı her yıl düzenlemesinin nedenini, “İnsanlara olup biteni anlatmak bir yılın hesabını vermektir” diyerek açıkladı.

“İstanbul tarihinde ilk kez kendi üretimleriyle, faaliyetleriyle, kurumlarıyla iç içe geçti” diyen İmamoğlu, İBB’de işe alım ve atamalarla ilgili “Taraftarlığa kapı ara vermedik” dedi.

İmamoğlu sözlerini değişime davetle noktaladı: “Toplum bizden çok güçlü ve köklü bir değişim bekliyor. Bu değişimi gerçekleştiremezsek, vatandaşlarım ne beklentilerini karşılayabilir, ne de başarabilir. Değişmeyen bir muhalefet, iktidar değiştirmekte zorlanır ve milletimize ciddi zararlar verir. Bu misyondan asla çekinmeyeceğiz.”

‘KENDİM İÇİN BİR OFİSİ KESMEDİM’

Gazeteci İsmail Saymaz açıklamalarının ardından “CHP kongresinde aday olur musunuz?” Soruyu yanıtlayan İmamoğlu, “Genel liderimiz hakkında çıkın vs. Bu gibi tarifler benim adıma kullanılamaz. Böyle bir şey mümkün değil, ahlaksızlık olur. Değişimin tanımlarını yaptık. Bir süre vermek mümkün değil ama tabii ki bu haftayı önemsediğimi biliyorlar. Sürecin bir tanımının ya da değişimden bahsettiğimiz kavramlarda bir iyileşmenin beklendiği doğrudur. Ancak bu kişisel bir sorun değil, toplumsal bir beklentidir. Beklentileri karşılayan bir küme toplantısı olup olmadığı CHP’li sıradan CHP’lilerin takdirindedir. Ancak beklentilerim karşılanmadı. Bütün bir değişim sürecini arzuladığımdan ve buna liderlik etmeye hazır olduğumdan bahsettiğim doğrudur. Ama bu bir süreç tanımı, bireysel bir yetki tanımı değil” dedi.

İmamoğlu, 81 il başkanının yaptığı ortak açıklamaya ilişkin soruyu şöyle yanıtladı: “Bana göre sorunlar yaşandı. Parti içi bir konuyu daha derinlemesine açıklamaya gerek görmüyorum. Böyle bir açıklama yerine değişim süreçleri için nasıl bir yol haritası sunacaklarına odaklanan bir metin olmasını isterim. Yararlı bir içeriğim olduğunu düşünmüyorum.”

Ne oldu?

31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde İBB Başkanlığını Ekrem İmamoğlu kazandı ancak seçim iptal oldu. Ancak 23 Haziran 2019’da tekrarlanan seçimde İmamoğlu, bu kez 800 binin üzerinde oy farkla ikinci kez kazandı. Bu nedenle bu tarihlerde ‘Demokrasi Bayramı’ sloganıyla etkinlikler düzenlenmektedir. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu