Haber

Hataylı Depremzede Depremin 28. Gününde: “Ne suyum ne yemeğim var. 8 aylık çocuklarım üşüyor, öksürükleri devam ediyor”

DİLAN BUTLU

Depremlerin üzerinden 28 gün geçmesine rağmen Hatay’da temiz su ve gıda sorunu yaşanıyor. Bir depremzede, “Ne suyum var, ne yemeğim var. 8 aylık çocuklarım var, üşüyorlar. Ocağı açıyorum hala çalışmıyor. Öksürükleri devam ediyor. 3 yıldır buradayım.” -4 hafta, hiçbir şeyle ilgilenmiyorlar, tuvaletler berbat, kokuyu alamıyoruz.” Bir başka depremzede ise, “Şartlarımız çok zorlaşıyor. Çadır kentlerde barınacak yer kalmadı. Hayırseverler yemeye, içmeye, hijyenik malzemeye, giysiye, ayakkabıya devam ederse milletimize büyük iyilik yaptıklarına gönülden inansınlar” dedi. Hatay halkı.”

Kahramanmaraş, Pazarcık ve Elbistan’da meydana gelen 6 Şubat depremlerinin ardından Hatay’da çadır sorununun ardından temiz su sorunu yaşanıyor.

Hatay’ın Defne ilçesinde büyük yıkıma neden olan depremin üzerinden 28 gün geçmesine rağmen su, yiyecek ve tuvalet sorunu devam ediyor. ANKA Haber Ajansı’na konuşan depremzedeler yardım beklediklerini söyledi.

Bir depremzedenin 8 aylık bebeğinin soğuktan etkilendiğini kaydeden Yıldırım, şunları kaydetti:

“Ne suyum var, ne yemeğim var. 8 aylık çocuklarım var üşüyorlar. Ocağı açıyorum hala çalışmıyor. Öksürükleri devam ediyor. Elektrik falan yok. Pes etmedim. Çocuklarım Allah’tan yardım diliyorum. Çocuklarıma buhar makinesi alamıyorum, param yok. “4 haftadır buradayım. Hiçbir şey umurlarında değil. İlaç yazıyorlar ama yetmiyor, hala öksürüyorlar. Tuvaletler berbat. Kokudan geçemiyoruz.”

“ÇADIR KENTLERDE YER KALMADI”

Defne Çekmeci Mahallesi’nden bir depremzede daha gönüllülere seslenerek şunları söyledi:

“Sesimizi tüm hayırseverlere duyurmak istiyoruz. Yemek ve hijyen malzemesi sağladığımız için minnettarız. Odun gelirse sobayı yakmaya çalışıyoruz. Yemek gelirse ocakta pişiriyoruz… Kurallarımız çok oluyor. zor. Çadır kentlerde barınacak yer kalmadı. Hayırseverler; yeme, içme, hijyen malzemeleri. Devam edeceklerse Hatay halkına büyük iyilik yaptıklarına gönülden inansınlar. Hataylılar sabah 4.30 sıralarında kendi eğlencesinden dışarı çıkmadı, evsiz ve yalnız kalmadı. Bu yardımlar devam etmezse durumumuz zorlaşacak. Umutlarımızı tüketiyoruz. Hatay’ımızdan ayrılmıyoruz, sesimizi duyun.”

“İÇ GİYİM, SUYA İHTİYACIM VAR”

Dağıtılan yemeği çocukların yemediğini söyleyen depremzede, “Bu yemeği yemek zorundayız. Tuvalet ihtiyacımız var. Tuvalet ihtiyacımızı sorun. Burada su yok. İç çamaşırı ihtiyacımız var.” . Ayakkabıya ihtiyacımız var.”

“BANYO YAPAMIYORUZ”

Banyo yapamadıklarını söyleyen bir başka kadın ise, “Her şey çok kötü. Banyo yapacak yer yok. Çadırda yok. Evimiz yıkıldı. Çadırda kalıyoruz ama idare ediyoruz.” Ne pişecek yiyecek var ne de yağ.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu