Yaşam

Hale Soygazi kimdir, kaç yaşında, aslen nerelidir? Hale Soygazi’nin son durumu nasıl? Hale Soygazi’nin çocuğu var mı?

73 yaşındaki eski Türkiyeli, mesleği ve özel hayatı merak ediliyor. Bu yazımızda Hale Soygazi ile ilgili detayları gündeme getirdik. Hale Soygazi kimdir, kaç yaşında, aslen nerelidir? Hale Soygazi’nin son durumu nasıl? Hale Soygazi’nin çocuğu var mı? Sorularınızın yanıtları…

HALE SOYGAZİ KİMDİR, KAÇ YAŞINDA, NERELİDİR?

21 Eylül 1950’de İstanbul’da doğdu. Ortaokulu Saint Benoit Fransız Lisesi’nde tamamladıktan sonra Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. Fransız filolojisi lisans eğitimini bırakarak İsviçre’ye gitti. Orada mankenlik kursu alan sanatçı, Türkiye’ye dönerek mankenlik ve fotomodellik yaptı.

1972 yılında Saklambaç gazetesinin açtığı Türkiye Sineması Seyir Yarışması’na katılarak birinci oldu. Daha sonra İtalya’da Avrupa Sineması Keyfi adını aldı. Eve döndüğünde on film çevirmek için anlaşma yaptı. İlk filmi Kara Murat: Fatih’in Fedaisi’nden sonra Garip Yolcu, Tutuklu, Suçlama, Bir Kız Böyle Düştü ve Mevte Koşanlar filmlerini çevirdi. Daha geniş kitlelere ulaşan sinemalarda oynayan sanatçı, 1973 yapımı Çocuğumu İstiyorum adlı yapımda başrolleri paylaştığı Ahmet Özhan ile 1976 yılında evlendi. Çiftin evliliği 1985 yılında boşanmayla sonuçlandı.

1978 yılında “Maden” filmindeki rolüyle Antalya Altın Portakal Sinema Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandıktan sonra bir süre sinemaya ara verdi. Bu dönemde birçok meslektaşının aksine şarkı söylemedi. 1984 yılında Atıf Yılmaz’ın yönettiği Bir Yudum Sevgi filminde başrol oynayarak döndü. Bu filmdeki performansıyla Antalya Film Festivali’nde ikinci kez en iyi kadın oyuncu ödülünü aldıktan sonra Kadının Adı Yok ve Bekle Gölgeye Dedim gibi filmlerde ataerkiye başkaldıran eğitimli ve şehirli kadın karakterleri canlandırdı. Atıf Yılmaz’ın yönettiği. 1997 yılında Barış Pirhasan’ın yönettiği Usta Öldür Beni adlı filmde rol aldı. Sinema, çeşitli festivallerden farklı bölümlerde 5 ödül aldı. Soygazi, 2004 yılında Antalya Altın Portakal Sinema Festivali’nde ömür boyu onur ödülüne layık görüldü. Aynı yıl Sil Baştan adlı dizide rol aldı.

2000 yılında Küçük Prens oyunuyla tiyatroya adım attı. 2006 yılında Bir Özel Gün adlı oyunda rol aldı.

HALE SOYGAZİ’NİN ÇOCUĞU VAR ​​MI?

Yönetmen Barış Pirhasan ile uzun süreli birlikteliği bulunan Soygazi, daha sonra Türkiye’nin önde gelen aydınlarından Murat Evrak ile 10 yıllık birlikteliğinin ardından Dokuman ile evlendi.

haber-milas.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu