Ekonomi

Depremde barınma sorunu arttı diye fırsat kollayanlar var.

Enerji emtialarında sert düşüşler kaydedildi. Türkiye enerji ithalatına büyük bir kalem ayırdığından, güç tarafındaki gerileme dış ticaret açığının kapanması için fırsat yaratıyor.

Brent petrolün varil fiyatı yüzde 40,5 düştü

Mart 2022’de 139 doları aşan Brent petrolün varil fiyatı, bu yıl Şubat ayında gördüğü zirveye göre yüzde 40,5 azalarak 82,7 dolara geriledi.

10 doları aşarak 14 yılın en yüksek seviyesini gören New York Ticaret Borsası’nda işlem gören doğalgaz da yüzde 78,9 düşüşle 2 dolara geriledi.

İç piyasada rakamlar artıyor

Dünyada bu trend devam ederken iç piyasada rakamların yükselmeye devam ettiği görülüyor.

Bir yandan bu avantajların fiyatlara yansımadığı, doğalgaza zam yapılmaması, sanayi elektriğinin düşürülmesi, devletin faturalara getirdiği askıya almalar gibi adımlar atılırken, faturaların ne zaman kesileceği kamuoyuna sorulan bir soru. döviz kuru sabittir.

Ürünlerde artış olduğunda fiyat yükselir, indirim olduğunda ise yükselir.

Ürünlerdeki artış emtia artışına bağlı ve dünyada bu alanda düşüş yaşanırken, fiyatlardaki düşüşün indirime neden olup olmadığı sorgulanıyor.

Kahramanmaraş depreminde 156 bin bina hasar gördü

6 Şubat sabahı Türkiye, Kahramanmaraş merkezli iki yıkıcı sarsıntı yaşadı. Bu depremden sonra 40 binden fazla insan hayatını kaybetti. 156 bin bina hasar gördü, yıkıldı, yıkılmak üzere veya oturulamaz hale geldi.

Çimento ve demir fiyatları yüzde 8 arttı

Şu anda vatandaşların sıkıntısı var ve güvenli konut arayışındalar. Hele böyle bir ortamda binaları oluşturan temel unsurlar olan çimento ve demir fiyatları son iki haftada yüzde 8 arttı.

Hazır Beton Birliği “Enerji fiyatı artmadı, kur yerinde, zam için sebep yok”

Çünkü Şubat başında 1.520 lira olan C20 hazır betonun metreküp fiyatı 1.650 liraya çıktı. C45 betonun fiyatı 1.620 liradan 1.740 liraya yükseldi.

Hazır betonun ham maddesi çimentodur. 50 kilo torba çimentonun fiyatı 95 liradan 114 liraya yükseldi.

24 Ocak’ta Q10 tipi demirin tonu 16 bin 200 lira iken bugün 17 bin 600 lira oldu. 12-32 ortası olarak nitelendirilen demir fiyatı 15 bin 800 liradan 17 bin 100 liraya yükseldi.

Kiralama fiyatları yükselmeye devam ediyor

Kira fiyatları da sarsıntıdan önce yüksekti. Bu bahiste kira artışının yüzde 25 ile sınırlandırılmasına yönelik kararlar alınırken denetimler artırıldı. Depremle birlikte artan barınma ihtiyacından yararlananlar kiralarını neredeyse üçe katladı. Şanlıurfa’nın Bilecik ilçesinde kiralar için 4 bin lira üst sınır belirlendi.

“Böyle fırsatçılık görülmedi”

Kira artışlarıyla ilgili dernek, oda ve kurumlar, “Şimdiye kadar böyle bir fırsatçılık görülmedi” şeklinde yansımalarını yansıtan açıklamalar yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu