Haber

Cuma hutbesinde “Müslümanlar birbirlerinin umududur” konusu işlendi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Yüce Rabbimiz, her hikmetli eserin taksim edildiği Berat gecesini, bugüne kadar meydana gelen en büyük depremlerin hüznüne kapılan gönüllerimize, geleceğimiz için bir teselli ve umut vesilesi eylesin. Millet olarak tarihimiz şahit oldu, yüreğimiz acıyla sızlıyor.” söz konusu.

Ülke genelindeki camilerde “Müslümanlar birbirinin umududur” hutbesi okundu.

Ali Erbaş, Cuma namazını Keçiören’deki Aşağı Eğlence Camii’nde kıldırdığı hutbenin ardından kıldırdı.

Müslümanlar için ayrı bir değere sahip üç aydan biri olan Şaban ayının ortasının yaklaştığını hatırlatan Erbaş, Şaban ayının 15’ine denk gelen Berat gecesinin 6 Mart Pazartesi akşamı gerçekleştirileceğini hatırlattı.

Berat gecesinin hikmet ve rahmet dolu olduğunu vurgulayan Ali Erbaş, şunları söyledi:

“Nefsimizi inciten her türlü hatadan, yaratılış gayemize ve Rabbimizin iradesine uymayan her türlü fenalıktan kurtulmak için büyük bir fırsat olan Berat kandili mübarek olsun. Yüce Rabbimiz, bu Her hikmetli işin O’nunla paylaşıldığı mübarek gece, millet olarak yaşadığımız tarihin en büyük şokudur.Bundan dolayı kederli olan yüreklerimize, geleceğimiz için bir teselli ve umut kaynağı olsun. acıyla yanan yüreklerimize.”

Zümer Suresi 53. ayette “Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin” buyurulmaktadır. Erbaş, açıklamasını hatırlatarak şöyle devam etti:

“Evet, Allah’a inanan ve O’na sığınan bir müminin kalbinde ümitsizliğe yer yoktur. Çünkü ümit insanı yaşatır. İnsanı hayata bağlayan, iyiyi ve güzeli ummaktır. Ümit asla bir kaçış değildir. gerçektir.Tam tersine ümit, Allah’a tam bir teslimiyetle tevekkül etmektir.Sabre sımsıkı sarılmak, hikmete katlanmaktır.İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un mısralarında: “Allah’a tevekkül et, selâmete sımsıkı sarıl. kalıcı bilgelik. Bir yol varsa, bu diğer çıkış yoludur. bilmiyorum” diyor.

Geçmişin acılarını unutmadan kararlılıkla ayağa kalkmak, geleceği bugüne çağırmaktır. Dertlerimiz ne kadar büyük olursa olsun, dertlerimiz ne kadar büyük olursa olsun ümidimiz, kâinatın tek yaratıcısı olan Rabbimizin rahmet ve mağfiretine sığınmaktır. Ümit, varlık âleminde hiçbir şeyi başıboş bırakmayan Yüce Rabbimizin lütuf ve keremiyle nefes almak, huzur ve güven bulmaktır. Nasıl ki Allah’a, aynı peygambere, aynı kitaba inanan, aynı kıbleye yönelen Müslümanlar birbirlerinin ümididir.”

“Kardeşlerimizin derdine derman olmak için varız”

Her Müslümanın kardeşinin derdini kendi acısı olduğunu bildiğini ifade eden Ali Erbaş, “Müslüman kardeşinin derdini kendi derdi gibi görür. Bu bir şifadır.” der şair, biz kardeşlerimizin derdine derman olmak için buradayız. Yaradılış gayelerimizden biri de budur.” söz konusu.

Kardeşinin emanet ettiği yetimlere ve yetimlere uzanan bir şefkat eli, kendisine sahip çıkacak bir hami olacağını ifade eden Erbaş, şu ifadeleri kullandı:

“Biz inanıyoruz ki her karanlık gecenin bir sabahı vardır. Birlik, beraberlik, kardeşlik ve beraberliğimizle, Allah’ın izniyle yaşadığımız musibetler son bulacaktır. O ne güzel vekildir, ne güzel yardımcıdır.” Allah’a olan sevgi ve tevekkülünün verdiği güçle her zaman dimdik dimdik ayakta duran aziz milletimizin bu günleri de atlatmasını temenni ediyoruz.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Hz. bir dua ile sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu