Haber

Çanakkale Savaşlarında şehit düşen askerlerin defnedildiği Osmanlı mezarlığı

ÇANAKKALE’nin Eceabat ilçesine bağlı Kilitbahir köyünde bulunan, vatandaşların kaşık dikip dilek dilediği ve halk arasında ‘Kaşıklı Dede Yatırı’ olarak bilinen mezarlığın, askerlerin şehit düştüğü tarihi Osmanlı mezarlığı olduğu ortaya çıktı. Çanakkale Savaşlarında şehit olanlar da toprağa verildi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Atatürk ve Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi (AÇASAM) Müdürü Doç. Dr.Barış Borlat, Çanakkale Savaşı’nda askerlerimizin defnedildiği mezarlık burası. Buraya adak yapmaya gelen vatandaşlarımız aslında Çanakkale şehitleri için dua ediyorlar” dedi.

Eceabat ilçesine bağlı Kilitbahir köyü yakınında bulunan ve vatandaşların mezarlığa kaşık dikerek dilek dileyip dua ettikleri ‘Kaşıklı Dede Yatırı’ olarak bilinen mezarlığın, şehit olan askerlerin bulunduğu tarihi Osmanlı mezarlığı olduğu ortaya çıktı. Çanakkale Savaşları’nda da gömüldü. Arşiv araştırması yapan ÇOMÜ AÇASAM Başkanı Doç. Barış Borlat, yatak olarak bilinen yerin tarihi Osmanlı mezarlığı olduğunu belirterek, Çanakkale Savaşları’nda şehit olan askerlerin 50 metre ötede tedavi gördükleri hastanede toprağa verildiğini bildirdi. Doç. Dr. Borlat, bu konudaki en önemli kaynağın Çanakkale Cephesi’nde 3’üncü Piyade Tümeni ile 8’inci Piyade Alayına bağlı 1’inci Tümen Komutanı olan ve daha sonra 2’nci Tümen Komutanı olan Fahri Belen’in hatıraları olduğunu vurguladı. Gelibolu’da Kolordu, buraya gelen vatandaşların aslında Çanakkale Savaşları’nda şehit olan askerler için dua ettiklerini söyledi.

‘KESİKLİ DEDE İLE İLGİLİ HİÇBİR ŞEY TESADÜF DEĞİL’

Doç. Dr. Borlat, Mezar alanı olarak gördüğümüz kısımda orta kısımlarda kaşıklar görüyoruz. Halk arasında azizlerin burada yattığına inanılır ve bir azize adak adayanların, genellikle geç konuşanların, evlenmek, ev sahibi olmak veya sınavlarda başarılı olmak isteyenlerin buraya bir kaşık bırakıp üzerinde dua ettiklerine inanılır. bu yemin Vatandaşlar burada Çanakkale Savaşı’ndan kalma bir aziz olduğuna inanıyor. Ancak şu ana kadar yaptığımız arşiv çalışmasında ‘Kaşıklı Dede’ ile ilgili herhangi bir bulguya rastlanmadığını söyledi.

ASKERİMİZİN YAKMALARININ YAPILDIĞI ŞEHİT ALANI’

Fahri Belen’in anılarının en değerli kaynak olduğunu söyleyen Doç. Dr. Borlat, Çanakkale Savaşı sırasında askerler yanlarında bulunan tahta kaşıkları bir beze sarıp yemek yerken beline takarlar. Askerler şehit olduğunda yanlarındaki bu kaşıklar mezarlarının olduğu yere dikilir ve orası mezarlığa çevrilir. şu an bulunduğumuz yerin hemen gerisindeki bölge ise Kilitbahir köyünün tarihi Osmanlı mezarlığı. Çanakkale Cephesi sırasında özellikle tarihi köy mezarlıklarına gömüler yapılmıştır. Yakındaki hastanede tedavi altına alınan askerlerimizin şehit olması durumunda bu alana getirilip defnedildi. Şunu çok net söyleyebiliriz; Burası Çanakkale Savaşı sırasında askerlerimizin defnedildiği bir şehitlik alanıdır. Buraya adak yapmaya gelen vatandaşlarımız aslında Çanakkale şehitleri için dua ediyorlar. Ve getirdikleri bu sembolik kaşıkların aslında Çanakkale cephesinde askerlerimizin yemek yediği kaşıkların sembolleri olduğunu söyleyebiliriz.

arifiyehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu