Haber

Büyükelçi Sedat Önal: Diplomasi Ukrayna savaşını bitirecek

UNITED Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Sedat Önal, Ukrayna savaşıyla ilgili olarak, “Bu yıkıcı savaşın sona erdirilmesi, adil ve kalıcı bir barışın sağlanması için diplomasiye öncelik verilmeli ve diplomasi tüm çabaların temelini oluşturmalıdır. ” söz konusu.

Önal, “Ukrayna’da İşgal Altındaki Topraklar” konulu BM Genel Kurulu toplantısında konuştu.

Ukrayna savaşının 500 günden fazla sürdüğüne işaret eden Önal, binlerce sivilin hayatını kaybettiğini, milyonlarca insanın yerinden edildiğini ve mali maliyetin milyarlarca doları bulduğunu söyledi.

Savaşın özellikle kadın ve çocuklar üzerindeki etkisinin endişe verici olduğunu belirten Önal, “Türkiye’nin duruşu başından beri net ve tutarlı. Ukrayna’nın bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğüne olan bağlılığımız devam ediyor.” terimini kullandı.

Türkiye’nin krizin ilk gününden bu yana diplomasi yoluyla siyasi çözüm bulmaya çalıştığını hatırlatan Önal, Türkiye’nin insani yardımın BM ve diğer uluslararası kuruluşlar tarafından dağıtılması konusunda da hareket özgürlüğünü savunduğunu kaydetti.

Büyükelçi Önal, hesap verebilirliğin de önemli bir konu olduğuna işaret ederek, tüm tarafları ihlalleri adil ve bağımsız bir şekilde soruşturmaya ve failleri cezalandırmaya davet etti.

“Tahıl anlaşmasının bir an önce devam etmesini umuyoruz”

Savaşın olumsuz etkilerinin devam ettiğini kaydeden Önal, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın bu bağlamda istikrar sağlayıcı bir etki yarattığını belirterek, “Mevcut bekleme süresinin geçici olmasını ve bir an önce operasyonların yeniden başlamasını temenni ediyoruz. tüm tarafların beklenti ve ihtiyaçlarını karşılamak için mümkün olduğunca.” söz konusu.

Zaporozhye Nükleer Santrali ve çevresinde güvenliğin sağlanmasının önemine dikkat çeken Önal, bu bölgede tansiyonun yükselmesinin önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

Çatışma analizinin sadece savaş alanındaki dinamiklerle belirlenemeyeceğini belirten Büyükelçi Önal, “Bu yıkıcı savaşın sona erdirilmesi, adil ve kalıcı bir barışın sağlanması için diplomasiye öncelik verilmeli ve diplomasi tüm çabaların temelini oluşturmalıdır.” sözünü kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu