Haber

(BALIKESİR-DRON)Sındırgı Çaygören Barajı endişeli: Su seviyesi yüzde 20’lerde

(BALIKESİR-DRON)Sındırgı Çaygören Barajı endişeli: Su seviyesi yüzde 20’lerde

BALIKESİR – Balıkesir’in Sındırgı ilçesinin sonunda yer alan Sındırgı, Bigadiç, Kepsut ve Balıkesir’in bazı ovalarını sulayan Çaygören Barajı yeni sezon için alarm zillerini çalıyor. Yüksek rakımlı mahallelerde yağan karla birlikte sulama göletleri yüzde 70’in üzerinde doluluk oranına ulaştı.

Geçen yıl en fazla yüzde 75 doluluk oranıyla sulama dönemine başlayan, ancak süre bitmeden yüzde 10’a düşen Çaygören barajında ​​su seviyesi, yağışların ardından ancak yüzde 20’ye yükseldi.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde olması ve yağışların az olması Çaygören barajını dolduramadı. Geçtiğimiz yıllarda bu aylarda yüzde 50’yi aşan baraj yüzde 20 seviyesinde kalıyor ki bu da kuraklığın göstergesi. Kasım ayından itibaren Ulus Dağı’na kar yağsa da yağar ama topraktaki su ihtiyacı karşılanır.

Sındırgı ilçesinin bitiminde kalan Çaygören Barajı’nın kuru hali görenleri şaşırttı. Özellikle Sındırgı-Simav karayolunda seyahat edenlerin ilgisini çeken kuraklığın nedeni, bölgede yağışların az olması ve kar yağışının az olması barajın ömrünün kısalması.

Sındırgı bölgesinde sular oldukça azaldı; Yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Hisaralan’da ise hiç su bulunmadığı görüldü. Mart ve Nisan aylarının bu şekilde kurak geçme ihtimali de sulu tarım yapan çiftçileri tedirgin ediyor.

Temelden 62 metre yüksekliğinde ve 159 milyon metreküp depolama hacmine sahip Çaygören Barajı, toplam 20 bin 26 dekar tarım arazisinin sulanmasına hizmet ediyor. Çaygören barajında ​​yaşanan kuraklığın çiftçileri olumsuz etkilememesi için DSİ, BASKİ ve Sulama Birliği tarafından çeşitli kısıtlama ve tedbirlerin alınacağı öğrenildi.

Suyu her zamankinden daha tutumlu kullanmalıyız

Vatandaşları kuraklık olduğu ve suyun her zamankinden daha tutumlu kullanılması gerektiği konusunda uyaran Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, “Burası 17 milyon metreküplük bir alan. 1970’li yıllarda selden korunmak için yapılmış aynı zamanda sulama amaçlı.Son 10 yıldan beri 4.Üzerinde ,5 megavatlık elektrik santrali var.Elektrik üretiyor.Tabii ki sezona şimdiden 25 ile girdik. Bu yıl kuraklıktan dolayı yüzde kıtlık var.Gördüğümüz kadarıyla Çaygören barajı aslında son yılların en kurak dönemlerinden birini yaşıyor.Su seviyesi şu anda yüzde 20 civarında.Kendisinden özellikle bu yıl daha dikkatli olmasını rica ediyorum. Aksi taktirde daha büyük sıkıntılara gireceğiz.Zaman zaman kanala su verilmediği zamanlar olacaktır.Dünyanın gittiği bu kurak mevsim ülkemizi ve ilçemizi de etkilemektedir.Bu nedenle lütfen suyu zamanında kullanınız. yönetilen bir şekilde Çaygören barajımızda t Suyun çekildiği bölgenin kuruduğunu gördüğümüz andan itibaren takip eder. biz” dedik.

Çiftçilerin yeni nesil sulama sistemine geçmesi değerli, vahşi sulama tehlike oluşturuyor

Çiftçiler tarafından eski usul yabani sulama sisteminin kullanılması su israfını artırmaktadır. Damla sulama sistemlerinin çiftçiler tarafından kullanılması hem toprağın verimini arttırır hem de israfı önler.

Baraj kıyı köylerinden Pürsünler’in kırsal mahallesinin muhtarı Mustafa Monopol, özellikle çiftçilik yapan vatandaşları suyu daha dikkatli kullanmaları konusunda uyardı, “Köyümüzün de yararlandığı Çaygören barajımız var. bir kıyı Çaygören barajının bu sezon dolu olması gerekirken şu anda yüzde 20 civarında doluluk oranımız var.Vatandaşlarımızın yırtıcı sistem sulamaları bizleri sıkıntıya sokuyor.Çiftçilerimizi de uyarmak istiyorum.Sulamayı daha dikkatli ve daha dikkatli kullanalım. daha fazla yönetimle.İnşallah bundan sonra yağmur yağdırır.Mart nisanda yağışlar var.Bizim böyle bir beklentimiz var.Allah rahmet eylesin inşallah tekrar suyumuza kavuşuruz.Şu anda barajımız bitti. çok tehlikeli seviyelerde. Mevcut su balıkların yaşaması için yeterlidir. İnşallah yağmur yağar, vatandaşlarımız mevcut suyu daha dikkatli kullanır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu