Haber

Antalya’da Aralık ayında 92 yılın en yüksek sıcaklık ortalaması rekoru kırıldı

METEOROLOJİ 4. Bölge Müdürlüğü verilerine göre son 92 yılın Aralık ayındaki en yüksek sıcaklık ortalaması rekoru Antalya’da kırıldı. Ölçümler 1930 yılında başladığından beri daha önce 1960 yılında 18.8 derece olarak ölçülen ortalama maksimum sıcaklık, Aralık ayında 19.1 dereceye ulaştı.

Geçen yıl Aralık ayında ülke genelinde etkili olan sıcak hava dalgası nedeniyle sıcaklıklar arttı. Turizm kenti Antalya’da ay boyunca devam eden sıcak hava nedeniyle ortalama sıcaklık mevsim normali olan 1,7 derecenin 2 derece üzerine çıkarak 13,7 dereceye ulaştı. Kentte Aralık ayında ölçülen en yüksek sıcaklık 22,2 dereceye ulaşırken, en düşük sıcaklık ise 4,2 derece oldu.

Ölçümlerin yapıldığı 1930 yılından bu yana kentte ortalama maksimum sıcaklık daha önce 1960 yılında 18.8 derece olarak ölçülürken, 92 yıl sonra rekor kırılmıştı. Sıcaklıkların yüksek olduğu geçen ay, maksimum ortalama sıcaklık 19.1 dereceye ulaştı. Aralık ayının sıcaklık açısından yüksek geçtiğini belirten Meteoroloji 4. Bölge Müdürü Mehmet Latif Gültekin, “Aralık ayı boyunca hava açık ve az bulutluydu. Yağışlarımız mevsim normalleri içinde ama yer yer oldu. Ayrıca özellikle çok şiddetli yağışlar aldık. batı ilçelerinde Genel prestiji ile sıcak ve hafif yağışlı bir ay olarak kayıtlara geçti.Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü arşiv bilgilerine baktığımızda Aralık ayının 2 derece olduğunu görüyoruz. Aralık ayı ortalama sıcaklığımız 13 Sıcaklık olarak yeni bir rekorun kırıldığını belirten Gültekin, “Uzun yıllar maksimum sıcaklık ortalaması 16.7 derece. Bu da maksimum sıcaklığın uzun yıllara göre 2,4 derece daha yüksek olduğunu gösteriyor. En düşük sıcaklık ortalaması Aralık ayında 9,7, uzun yıllarda 7,7 derece, en yüksek geçen yıl Aralık ayında ölçülen sıcaklık 22,2 derece ve en düşük 4,2 derece oldu. Geçmiş yılların Aralık değerlerine baktığımızda maksimum sıcaklık ortalaması en son 1960 yılında 18.8 derece ile ölçülmüştü. Bu yıl o pahasına gitti ve Aralık ayındaki maksimum sıcaklık ortalaması ile tüm zamanların rekorunu kırdı. 19.1.

Aralık ayı yağış rakamlarının mevsim normallerinin altında olduğunu kaydeden Gültekin, “Aralık ayı maksimum sıcaklık açısından yüksek sıcaklıklarda geçti. Ocak ayının ilk haftası yağışsız, mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıklarla geçiyor. yeni bir yağışlı sistemin yaklaştığını görüyoruz.”Orta kuşak enlem bölgesinde bulunuyoruz. Hem güney hem de kuzey hava sistemlerinin buluştuğu bölgedeyiz. Aralık ayında bölgemiz bir yüksek basınç merkezinin etkisi altındaydı. Bu baskı merkezi az bulutlu, yağışsız günlerin habercisidir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu